SVENSKA JUNIORMÄSTARE I SPEEDWAY

År Namn Klubb Tävlingsort Kommentar
1958  Agnar Stenlund Folkare  Avesta  Ej officiellt JSM 
1959  Sören Sjösten Folkare  Avesta   
1960  Willihard Thomsson Folkare  Mariestad   
1961  Willihard Thomsson Folkare  Avesta   
1962  Sten Karlsson Indianerna  Norrköping   
1963  Bengt Ederlöv Folkare  Linköping   
1964  Karl-Erik Andersson Kaparna  Stockholm   
1965  Therje Henriksson Lejonen  Gislaved   
1966  Egon Stengarn Taxarna  Västervik   
1967  Christer Löfqvist Bysarna  Eskilstuna   
1968  Hans Johansson Örnarna  Västervik   
1969  Karl-Erik Claesson Örnarna  Eskilstuna   
1970  Tommy Jansson Smederna  Avesta   
1971  Lars-Inge Hultberg Bysarna  Eskilstuna   
1972  Tomas Pettersson Vargarna  Eskilstuna   
1973  Sven-Erik Andersson Indianerna  Avesta   
1974  Jan Andersson Kaparna  Gislaved   
1975  Bo Jansson Smederna  Stockholm   
1976  Tommy Karlsson Lejonen  Gislaved   
1977  Peter Johansson Dackarna  Målilla   
1978  Lennart Bengtsson Smederna  Stockholm   
1979  Lars Rosberg Lejonen  Motala   
1980  Pierre Brannefors Kaparna  Karlstad   
1981  Anders Kling Dackarna  Stockholm   
1982  Magnus Jonsson Smederna  Kumla   
1983  Ove Österberg Indianerna  Visby   
1984  Jimmy Nilsen Getingarna  Nässjö   
1985  Mikael Blixt Vargarna  Norrköping   
1986  Henrik Gustafsson Indianerna  Hallstavik   
1987  Henrik Gustafsson Indianerna  Avesta   
1988  Henrik Gustafsson Indianerna  Mariestad   
1989  Henrik Gustafsson Indianerna  Kumla   
1990  Joakim Karlsson Skepparna  Hagfors   
1991  Jörgen Hultgren Skepparna  Västervik   
1992  Mikael Karlsson Max Örnarna  Linköping   
1993  Niklas Klingberg Örnarna  Nyköping   
1994  Daniel Andersson Getingarna  Eskilstuna   
1995  Robert Eriksson Valsarna  Norrköping   
1996  Emil Lindqvist Rospiggarna  Hallstavik   
1997  Peter I Karlsson Indianerna  Vetlanda   
1998  Andreas Jonsson Rospiggarna  Hagfors   
1999  Joonas Kylmäkorpi Kaparna  Norrköping   
2000  Andreas Jonsson Rospiggarna  Målilla   
2001  David Ruud Lejonen  Gislaved   
2002  Freddie Eriksson Rospiggarna  Vetlanda   
2003  Fredrik Lindgren Piraterna  Hagfors   
2004  Fredrik Lindgren Team Dalakraft  Målilla   
2005  Jonas Davidsson Rospiggarna  Vetlanda   
2006  Antonio Lindbäck Masarna  Motala   
2007  Robert Pettersson Smederna  Kumla   
2008  Ricky Kling Gnistorna  Avesta   
2009  Tomas H Jonasson Elit Vetlanda  Målilla   
2010  Dennis Andersson Lejonen  Målilla   
2011  Simon Gustafsson Indianerna  Målilla   
2012  Dennis Andersson Hammarby  Vetlanda   
2013  Fredrik Engman Örnarna  Vetlanda   
2014  Fredrik Engman Piraterna  Nyköping   
2015  Fredrik Engman Masarna  Hallstavik   
2016  Joel Andersson Indianerna  Hallstavik   
2017  Alexander Woentin Elit Vetlanda  Avesta   
2018  Joel Kling Dackarna  Eskilstuna   
2019  Alexander Woentin Smederna  Vetlanda   
2020  Alexander Woentin Vetlanda  Målilla