SVENSKA MÄSTARE I SPEEDWAY

År Namn Poäng Klubb Tävlingsort och arena Publik Kommentar
1936  Hans Larsson   Göteborg  Göteborg, Sävedalen 5 000  350cc-klassen 
1936  Torsten Sjöberg   Helsingborg  Göteborg, Sävedalen 5 000  500cc-klassen 
1937  Hans Engborg   Målilla  Trollhättan, Gåsebäck 6 000  350cc-klassen 
1937  Torsten Sjöberg   Helsingborg  Trollhättan, Gåsebäck 6 000  500cc-klassen 
1938  Börje Haag   Sigtuna  Gävle, Näringen 1 500  350cc-klassen 
1938  Torsten Sjöberg   Helsingborg  Gävle, Näringen 1 500  500cc-klassen 
1949  Olle Nygren 15  Vargarna  Stockholm, Stadion 19 298   
1950  Helge Brinkeback 12+3  Vargarna  Stockholm, Stadion 16 032   
1951  Helge Brinkeback 15  Vargarna  Stockholm, Stadion 18 644   
1952  Göte Olsson 14+3  Indianerna  Stockholm, Stadion 17 621   
1953  Göran Norlén 15  Kaparna  Stockholm, Stadion 16 800  ”Sala” 
1955  Rune Sörmander 15  Dackarna  Stockholm, Stadion 13 477   
1956  Ove Fundin 14  Filbyterna  Göteborg, Slottskogsvallen 14 770   
1957  Ove Fundin 14+3  Filbyterna  Stockholm, Stadion 6 376   
1958  Rune Sörmander 15  Dackarna  Stockholm, Stadion 10 000   
1959  Rune Sörmander 15  Dackarna  Göteborg, Nya Ullevi 12 000   
1960  Ove Fundin 15  Kaparna  Stockholm, Stadion 9 600   
1961  Björn Knutsson 15  Vargarna  Stockholm, Stadion 9 109   
1962  Ove Fundin 14+3  Kaparna  Göteborg, Nya Ullevi 12 432   
1963  Björn Knutsson 15  Vargarna  Stockholm, Stadion 5 726   
1964  Ove Fundin 14+3  Kaparna  Stockholm, Stadion 6 977   
1965  Göte Nordin 14+3  Getingarna  Stockholm, Stadion 5 009   
1966  Ove Fundin 12+3  Kaparna  Stockholm, Stadion 5 730  Två omkörningsheat. Ove stod över första och Leif E bröt. 
1967  Ove Fundin 14  Kaparna  Göteborg, Nya Ullevi 7 631   
1968  Leif Enecrona 14+3  Getingarna  Stockholm, Stadion 6 155   
1969  Ove Fundin 14+3  Kaparna  Göteborg, Nya Ullevi 9 945   
1970  Ove Fundin 14+3  Kaparna  Stockholm, Stadion 6 613   
1971  Göte Nordin 14+3  Kaparna  Stockholm, Stadion 7 373   
1972  Anders Michanek 15  Getingarna  Borås, Ryavallen 3 878   
1973  Tommy Johansson 14  Dackarna  Göteborg, Nya Ullevi 6 986   
1974  Tommy Jansson 15  Smederna  Eskilstuna, Tunavallen 12 245   
1975  Anders Michanek 15  Getingarna  Göteborg, Nya Ullevi 7 250   
1976  Anders Michanek 15  Getingarna  Vetlanda, Motorstadion 7 227   
1977  Bernt Persson 15  Smederna  Kumla, Motorstadion 8 000   
1978  Anders Michanek 15  Getingarna  Eskilstuna, Motorstadion 8 970   
1979  Jan Andersson 15  Kaparna  Kumla, Motorstadion 5 684   
1980  Jan Andersson 13+3  Kaparna  Eskilstuna, Motorstadion 5 709   
1981  Jan Andersson 15  Kaparna  Vetlanda, Motorstadion 9 586   
1982  Anders Michanek 14  Getingarna  Eskilstuna, Motorstadion 6 173   
1983  Tommy Nilsson 15  Getingarna  Mariestad, Motorbanan 6 090   
1984  Jan Andersson 14  Kaparna  Karlstad, Kalvholmen 4 108   
1985  Erik Stenlund 12  Getingarna  Målilla, Kyrkbyn 4 000   
1986  Per Jonsson 14  Getingarna  Norrköping, Kråkvilan 5 990   
1987  Per Jonsson 14  Getingarna  Göteborg, Nya Ullevi 4 046   
1988  Per Jonsson 15  Bysarna  Kumla, Motorstadion 5 054   
1989  Peter Karlsson 13+3  Örnarna  Eskilstuna, Motorstadion 5 457   
1990  Tony Rickardsson 15  Stockholm United  Stockholm, Gubbängens IP 4 102   
1991  Peter Karlsson 13+3  Örnarna  Vetlanda, Motorstadion 5 378   
1992  John Cook 15  Indianerna  Mariestad, Motorbanan 3 600  Inställt 5/9; Publik 5000 
1993  Per Jonsson 13  Getingarna  Linköping, Sviestad 3 000  Inställt 4/9; Publik 6100 
1994  Tony Rickardsson 15  Valsarna  Västervik, Motorbanan 5 500   
1995  Henrik Gustafsson 14  Indianerna  Kumla, Motorstadion 5 640   
1996  Jimmy Nilsen 15  Rospiggarna  Hallstavik, Orionparken 4 782   
1997  Tony Rickardsson 15  Valsarna  Vetlanda, Motorstadion 5 845   
1998  Tony Rickardsson 14  Valsarna  Hagfors, Tallhult 3 644  Inställt 15/8; Publik 2900 
1999  Tony Rickardsson 14  Masarna  Norrköping, Kråkvilan 4 212   
2000  Henrik Gustafsson 15  Indianerna  Målilla, Kvillerum 6 499   
2001  Tony Rickardsson 15  Masarna  Avesta, Motorstadion 3 472   
2002  Niklas Klingberg 13  Masarna  Eskilstuna, Smedstadion 3 817   
2003  Stefan Dannö 17  Valsarna  Hagfors, Tallhult 2 000   
2004  Tony Rickardsson 12  Masarna  Målilla, Kvillerum 5 127   
2005  Tony Rickardsson 15+3  Masarna  Vetlanda, Motorstadion 4 301   
2006  Andreas Jonsson 14+3+3  Luxo Stars  Motala, Platenstadion 3 279   
2007  Andreas Jonsson 13+3  Dackarna  Kumla, Motorstadion 3 809   
2008  Magnus Zetterström 10  Indianerna  Avesta, Arena Avesta 2 114   
2009  Andreas Jonsson 13+3  Dackarna  Målilla, G&B Area 3 095   
2010  Andreas Jonsson 13+3  Dackarna  Målilla, G&B Area 2 453   
2011  Andreas Jonsson 13+3  Dackarna  Målilla, G&B Area 2665   
2012  Daniel Nermark 12+3+3  Valsarna  Vetlanda, Motorstadion 2 452   
2013  Andreas Jonsson 11+3  Ikaros Smederna  Vetlanda, Motorstadion 1 306   
2014  Tomas H Jonasson 13+3  Elit Vetlanda  Nyköping, Motorstadion 2 280   
2015  Antonio Lindbäck 14+3+1  Masarna  Hallstavik, Orionparken 4 348   
2016  Andreas Jonsson 13+3  Rospiggarna  Hallstavik, Orionparken 3 789   
2017  Antonio Lindbäck 13+3  Masarna  Avesta, Motorstadion 1 753   
2018  Fredrik Lindgren 14+3  Smederna  Eskilstuna, Smedstadion 2 500   
2019  Jacob Thorssell 14+3  Dackarna  Hallstavik, Orionparken 1000   
2020  Jacob Thorsell 17  Dackarna  Målilla,